HAYRETENGİZ ÖRÜMCEK ADAM

RENKLİ - TÜRKÇE - DİGİTAL


İYİ OKUMALAR

SAYI 132 (CBR)
SAYI 132 (RAR)

SAYI 194 (CBR)

SAYI 194 (RAR)


22 yorum:

 1. Seymin biraz X Men çizgi romanı paylaş

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. x-men çizgiromanı elimde hazır olarak duruyor ama telifi elinde bulunduran yayınevi, mail atarak yayınlamamamı rica etti. bu yüzden x-men yayını maalesef mümkün değil... blogda tek bulabileceğiniz x-men çıkış sayısı... başka da yok, olmayacak...

  YanıtlaSil
 4. Chat' teki düşüncelerinizi ve TÇÇT' deki sohbeti okudum. Bende 40 yaşlarındayım ve çizgi roman okumaya Bilka' nın Superman ve Örümcek Adam sayıları ile başladım. Milliyet Çocuk dergisi de eklendi tabi. Türk Çizgi sitesini 3-4 sene önce keşfedene kadar çizgi romanla çok birlikteliğim olmadı. Keşifle beraber tekrar depreşen sevgim bugüne kadar diğer sitelerle beraber arttı. Sizin siteniz eskiden okuduğum sayıların renkli hallerini tekrar okumamı sağlayarak ayrı bir yer etti. Bu konudaki tek eleştirim ise eski kötü tercümelerle yayınlamanız olur.
  Açıkçası ilginin azaldığını düşünmeniz ve hevesinizin kaçması normal. Ancak şu anda elinizde çekirdek bir okuyucu gurubunuzun da olduğunun bir kanıtı bu. Örneğin benim gibi. Ben pek sayıları yorumlamadım ya da sohbete katılmadım. Katıldığım zaman ise siteyi hazırlayan ya da emek verenlere teşekkür etmek ve hakaret edenlere cevap vermek için oluyor.
  Siteden bazı okuyucuların kaçmasının sebebi istedikleri dergilerin çevirilmemesi olarak düşünülebilir. Örneğin yukarıdaki x-men isteği gibi. Örneğin TÇÇT şu an sadece 2 seri yayınlıyor. Biri benim hiç ilgimi çekmiyor. Diğeri ise güncel sayıyı bekliyor. Benim merak ettiğim seriler ya basılı olarak mevcut ya da çeviri ekiplerinin ilgisini çekmediğinden ilgilenilmiyor. Türk Çizgi ise hepten elini ayağını çekmiş durumda. Bazı sitelerde ise çeviriler pek iyi değil. Balonlama daha da kötü.
  Bunları söylerken şunu da eklemek isterim. Sizin burada gerçekleştirdiğiniz çalışma sadece bir hobi değil gözümde. Bunu daha önce Türk Çizgi' de de belirttim. Her ne kadar kendileri hobi olarak görse de takip eden kitle bir süre sonra beklenti içine girmeye başlar. Bir düzen ister. Bu kitlenin yaş ortalamasının 20' nin altı olarak düşünürseniz bunu talep ederler. Bir bakıma haklılardır da. Sonuçta hobi olarak başlattığınız iş hizmet sunmaya girmiştir. Her hizmette olduğu gibi işinizi talepkarları memnun edemezseniz sizi bırakırlar. Bu yüzden çok sık hakarete maruz kalırsınız. Takdir edilmezsiniz.
  Hobi ile hizmeti iyi ayırt etmek lazım. TÇÇT eskiden takvim yayınlıyordu, hafta da 3 sayı veriyordu her şey güllük gülistanlıktı talep edenler açısından. Ama şimdi girin bakın site kendi deyimleri ile dutluk.
  Şimdi benim gibi kemik takipçilere sahipler.
  Bunlar benim fikirlerim naçizane. Ben tüm çalışmalarınız için teşekkür ederim. Umarım devam ederler. Her ne kadar DC sevmeseniz de benim gibi sevenleri arada bir sevindirirsiniz umarım.

  YanıtlaSil
 5. Ben de, bu uzun ve dolu yorumunuz için teşekkür ederim.
  Ne yalan söyleyeyim, yorum yapılmasını seviyorum. İlla olumlu ve övücü olması da gerekmez. birilerinin yaptığım işle ilgili fikir yürütmüş olması yeter.
  Sizin yorumunuz ise, yukarıda bahsettiğimin çok daha ötesinde... daha önceden farkında olmadığım yeni bir bakış açısı sağladınız bana...
  Karşı tarafta bir beklenti doğurduğumuz doğru.. Sırf bu yüzden yayın takvimi vermemeye çalışıyorum. Zaten nadiren verdiğimde de pek uyamıyorum. Bildiğiniz gibi tek başınayım ve işler güçler, hayat gailesi çoğu zaman aksamalara yol açıyor. Buna rağmen bir çekirdek takipçi grubum olması güzel... Bu grubun sayısı ve niteliğini,talep ve beklentilerini tespit etmek için bir yol bulabilir miyim acaba?
  Ayrıca; değindiğiniz kalitesiz eski tercümeler meselesi var... Bu ciddi bir sıkıntı... Elimden geldiğince toparlamaya çalışıyorum ama çok mümkün olamıyor. O kadar vaktim yok. Gene de bu konuda bundan böyle daha titiz olacağıma söz veririm.
  DC konusunda ise tavsiyelerinize açığım. benim aklımda, yarım kalan "before watchmen"i tamamlamak var. Ne dersiniz?
  Son olarak ta şunu belirteyim. "dutluk" tabiri de benim de dahil olduğum bir süreç sonucu ortaya çıktı. O da benim başımın altından çıktı. :)

  YanıtlaSil
 6. Tekrar merhaba,
  Bu çekirdek gurubu tespit etmek pek kolay olmayacak sanırım. Sosyal medya en kolay yol gözüküyor. Sosyal medya da aktif olmanız lazım. Günlük bir çok paylaşım yapmanız lazım. Yorumları takip etmeniz lazım. Facebook' ta benimde takip ettiğim bir çok gurup var ve üye sayıları çok çok fazla. Bir kaç tanesi yayın evleri ile ortak çekiliş bile düzenliyor. Bunlar şu anda aklıma gelen bir kaç örnek.
  Bunun yanında hep düşündüğüm şey güç birleştirmek. 2 farklı çeviri gurubunun ortak bir çalışma yürütmesi. Aslında tüm çeviri gurupları ortak bir şey paylaşıyor. Ama nedense anlamsız bir rekabete de giriyorlar. Geçen sene bir yayın yüzünden TÇÇT ve Türk Çizgi tartışmışlardı. Ondan önce her iki sitenin üyeleri birlikte chatbox larında müthiş sohbetler ediyordu. Şimdi ise arada bulasın.
  Bu arada anketler düzenleyin sık sık. Bu hem takipçilerinizi tanımanıza yardımcı olur hem de sitenizi şenlendirir. Tabi bu anketleri sosyal media da paylaşmayı unutmayın.
  Umarım yardımcı olmuşumdur.
  DC meselesine gelince Before Watchmen basılacak diye duymuştum bir ara ama yinede güzel bir seçim olabilir. Benim açımdan bencilce bir istek olsa da hep okumak istediğim ancak İngilizcemin yetersiz kaldığı 1985 yılına ait DC' nin ilk büyük evren sıfırlaması olan Crisis of Infinite Earths müthil olurdu. Sizin eski sayıları bir kenara atmadığınızı bildiğimden bunu önerme cesaretini gösterebiliyorum doğrusu. Bu sayının benim için önemi ise Bilka' nın yayınladığı Superman sayıları 1980 öncesi yayınları kapsamakta. Ben uzun zaman sonra çizgi romana döndüğümde gördüğüm farklılıklar nedeniyle çok büyük bir boşlukta kaldığımı söylemeliyim.
  Bunun dışında New 52 öncesi bir çok güzel yayınlar mevcut. Bunları ilerleyen zamanda değerlendirebilirsiniz. Ben de elimden geldiğimce fikirlerimi paylaşırım.
  Marvel içinse işiniz daha zor. Kitlenin çoğu ya X-men istiyor ya Deadpool. Ya da Spiderman. Ama geniş evrende mutlaka birşeyler vardır. :)

  YanıtlaSil
 7. Seymin sen bunları orjinal dilinde hangi siteden indiriyorsun ?

  YanıtlaSil
 8. örümcek adam sayılarını tusfiles'dan indirmiştim. diğerlerini ise bazen torrentten bazen de daha önce muhabbet kutusunda adreslerini paylaştığım bazı cbr sitelerinden indiriyorum. Çizgiroman bulmak pek sorun olmuyor. neredeyse her aradığımı buluyorum. Tabii; nasıl etkin arama yapılacağını bilmek te yardımcı oluyor.

  YanıtlaSil
 9. Seymin sürekli istekler de bulunuyorum farkındayım :) ama listede örümcek adamın uzaylı siyah kostümünü bulduğu gizli savaş sayıları da var mı ? Bildiğin üzere bilka da yayınlanmamıştı. Saygılarımla iyi ve keyifli çalışmalar.

  YanıtlaSil
 10. o seri çok uzun zaman önce isteme girmişti. hatta digital nüshalarını bulup indirmiş ve yavaştan tercümeye bile başlamıştım. ama telifinin alındığı ve yayınlanacağı söylenince vazgeçmek zorunda kaldım.
  ancak bu olayın üzerinden neredeyse 2 sene geçti. yayın mayın yok. tekrar gündeme alsam nasıl olur acaba? bilmem ki...

  YanıtlaSil
 11. İlk Secret Wars sanırım. 1984-1985 yılında yayınlanmış Marvel' ın ilk büyük event'i diyor Altevren. Bilka yayınlamadı. Sadece Örümcek adamın Central Park' ta döndüğünü hatırlıyorum. Aslında yapsanız süper olur. İngilizce sayıları bende var ilk 2 sayısını okudum. İngilizcem çok iyi olmadığından okumam vakit alıyor ve vaktim de pek olmuyor.

  YanıtlaSil
 12. Evet dr.connors ile central parkta beliriyordu hemen sonrasında da diğer kahramanlar dönüyordu. Yıllar sonra merak edip İngilizce sayıları indirmiştim ama az ingilizcem den dolayı sonuç hüsran olmuştu.

  YanıtlaSil
 13. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bahsettiğin macerayı arıyorum. bende de yokmuş... bulunca sana da bilgi veririm...

   Sil
 14. Lütfen daha çok sayısı gelsin...

  YanıtlaSil
 15. Lütfen daha çok sayısı gelsin...

  YanıtlaSil
 16. gelecek... zaman içinde serinin önemli bir kısmını türkçe olarak yayınlamış olacağım. sadece şu kararı henüz veremedim. Hiç müdahale etmeden sadece Bilka tercümesini mi kullanayım yoksa sıfırdan tercüme ederek mi yayınlayayım. birinci durumda çok hızlı yayın yapabilirim. ikinci durumda ise daha yavaş ama daha kaliteli bir çeviri... şu anda blogda her iki versiyon da var...

  YanıtlaSil
 17. Bir sorun olacaktı niye belli bir sıraya göre değil?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haklısınız... elimden geldiğince sıraya koymaya çalışacağım...
   şu an sırasız olmasının sebebi, şimdiye kadar bilkanın yayın sırasına göre yayınlamam... bundan böyle karmakarışık bilka sıralamasını boşverip orijinal sıralamasına göre yayın yapacam. zaman içinde hale yola girecektir.

   Sil
 18. Ghost spider ın ilk göründüğü sayı olan tasm annual 38 i de çevirirmisin

  YanıtlaSil
 19. Ghost spider ın ilk göründüğü sayı olan tasm annual 38 i de çevirirmisin

  YanıtlaSil