BETELGEUSELEO'NUN BİLİMKURGU DESTANININ İKİNCİ KİTABI YAYINDA.
21.YÜZYIL SONLARINDA, DÜNYADA MEYDANA GELEN İKLİM FELAKETİ SONUCU, DÜNYADIŞI YAŞANABİLİR GEZEGENLER ARAŞTIRILMIŞ VE BUNLAR İNSAN YERLEŞİMCİLERCE KOLONİLEŞTİRİLMİŞTİR. ALDEBARAN, BETELGEUSE VE ANTARES ADINDAKİ ÜÇ AYRI YILDIZIN YÖRÜNGESİNDEKİ GOLDYLUCK KUŞAĞINDA YER ALAN GEZEGENLERDE GEÇEN NEFES KESEN MACERALAR LEO'NUN HARİKA ÇİZİMLERİYLE SİZİNLE.

BETELGEUSE SERİSİNİ OKUMADAN ÖNCE, HİKAYE BÜTÜNLÜĞÜ AÇISINDAN ALDEBARAN SERİSİNİN OKUNMASINI TAVSİYE EDERİZ.

İYİ OKUMALAR


YÖNLENDİRME LİNKLERİ

BETELGEUSE BEŞİNCİ SAYI İÇİN TERCÜME NOTLARI

1- "TENDRIL" = BİTKİLERDE SARILMAYA YARAYAN FİLİZ, BİTKİ BIYIĞI ANLAMINDA BİR KELİME... HANİ; ÜZÜM ASMALARINDA GÖRMÜŞSÜNÜZDÜR. DALLARIN UCUNDAKİ İNCE, UZUN UZANTI.. İŞTE O UZANTININ TÜRKÇE ADI "SÜLÜKDAL" İMİŞ.. BEN DE YENİ ÖĞRENDİĞİM BU KELİMEYİ BÜYÜK BİR MEMNUNİYETLE KULLANDIM.

2- "HEROINE" = KADIN KAHRAMAN ANLAMINA GELİYOR VE MAALESEF TÜRKÇEDE TEK KELİMELİK BİR KARŞILIĞI YOK. BU DURUMDA; İŞ BAŞA DÜŞTÜ VE TÜRKÇEDE, DİŞİ YAPMA EKİ "İÇE" OLDUĞUNDAN, "KAHRAMANİÇE" TARAFIMDAN UYDURULUVERDİ. 

3- "ALTRUISTIC" = KENDİNDEN ZİYADE BAŞKALARINI DÜŞÜNEN ANLAMINDA BİR KELİME.. TDK, "ÖZGECİL" OLARAK KARŞILIK BULMUŞ ANCAK BU KELİME BENİM KULAĞIMI TIRMALADI BİRAZ... BEN DE ESKİ TÜRKÇE KARŞILIĞINI KULLANDIM. BU BENİM KULAĞIMA ÇOK DAHA HOŞ GELİYOR. "DİĞERKÂM"

4- "PHENOMEN" = ASLINDA BU KELİME, "FENOMEN" OLARAK TÜRKÇEYE GİRDİ BİLE... ANCAK, TDK BU KELİMEYE KARŞILIK GAYET GÜZEL BİR KARŞILIK BULMUŞ... "GÖRÜNGÜ"... BEN DE BUNU KULLANMAYI TERCİH ETTİM.